«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

В Україні проведуть жорстку перевірку пенсіонерів та одержувачів соцвиплат: кого залишать без допомоги

В Україні Міністерство фінансів укотре анонсувало перевірку всіх отримувачів соцвиплат. Верифікацією чиновники займаються вже не перший рік, незважаючи на це, кількість порушників лише зростає. У ситуації, коли вибір стоїть між тим, щоб "почистити" списки або урізати розмір пенсій, це питання набуло особливої актуальності.

Про те, хто і чому може залишитися без пенсій та субсидій, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Мінсоц і постійна верифікація
В Україні про верифікацію (перевірку) одержувачів соцвиплат говорять ще з часів уряду Володимира Гройсмана. "Слуги" ще 2019-го ухвалили закон "Про верифікацію", говорили також про створення єдиної бази всіх отримувачів соцдопомоги. Пенсійний фонд регулярно звітував про перевірку пенсіонерів, Мінсоц "чистив" списки субсидіантів тощо. Але й зараз, як кажуть співрозмовники OBOZREVATEL в уряді, масштаби крадійства вражають.

"Почали розбиратися в єдиному реєстрі, виявилося, що проблем дуже багато", – розповідають в уряді. Для вирішення завдань до Мінсоцу та Мінфіну також підключили і Мінцифру. Обсяги допомоги, яка виплачується за призначенням, можуть сягати понад 10%. Йдеться про мільярди гривень.

І зараз, коли у бюджеті не вистачає грошей ні на що, зарплати чиновникам уже затримують, і доводиться сподіватися лише на міжнародну допомогу, верифікацію таки доведеться провести.

"Порушення масові, і це не міністр собі в кишеню щось кладе", – розповів співробітник уряду, який був присутній під час однієї з нарад із питань роботи онлайн-реєстру отримувачів соцвиплат. Висновок такий: реєстр до ладу не працює, справжній обмін інформацією так і не відбувся. Українці, як і раніше, намагаються оформляти собі допомогу одразу в кількох регіонах.

Окрім того, є і "пенсіонери", які отримали виплати з липовими довідками, а у відділеннях Пенсійного фонду заплющили на це очі. "Купівля "інвалідності", довідок про стаж – це все давно відомий бізнес", – пояснюють у відомстві.

Вчена Лідія Ткаченко у коментарі OBOZREVATEL пояснила: зараз розраховувати на верифікацію не доводиться. На час воєнного стану всі виплати автоматично продовжили, для цього не потрібно звертатися з документами до органів соцзахисту.

"Вся верифікація може спрацювати за тими виплатами, де є перевірка доходів. За субсидіями, за виплатами малозабезпеченим. За пенсіями і перевіряти нічого, якщо пенсія призначена, значить, людина вже має на неї право. Єдине порушення – якщо людина померла, але продовжує отримувати гроші, але це практично неможливо, за пенсіями вони нічого не можуть виловити, тим більше були постанови, що всі виплати автоматично перепризначаються на час воєнного стану. Весь досвід верифікації, а її почали проводити ще у 2015-2016 роках, теж свідчить про те, що розкриють суттєві порушення. Але нічого не знайшли. У нас самі правила так прописано, що верифікацію вкрай рідко хтось не проходить", – каже Ткаченко.

Все буде Україна