22 липня за новим церковним календарем вшановують святу Марію Магдалину - одну з найбільш шанованих у християнстві. Ким була ця жінка, які традиції та прикмети пов'язані з днем, а також що за свято сьогодні церковне відзначають за юліанським (старим) календарем - читайте в матеріалі.
Яке сьогодні церковне свято в Україні - що відзначають за новим і за старим стилем
22 липня (за старим стилем це 4 серпня) у православ'ї згадують святу рівноапостольну Марію Магдалину, одну з дружин-мироносиць і учениць Ісуса Христа.
Згідно з Євангелієм, Марія була родом з міста Магдали в Галілеї (сучасний Ізраїль). У Писанні сказано, що вона була надзвичайно вродлива, але вела грішне життя (про це досі сперечаються), поки не зустріла Христа. Після того, як Спаситель зцілив її і вигнав сім демонів, вона пішла за Ним і стала однією з Його учениць.
Марія Магдалина була присутня, коли розпинали Христа, а потім прийшла до Його гробу з пахощами (миром), щоб умастити тіло. У гробниці вона не знайшла тіло і почала плакати - тоді їй першій з'явився воскреслий Ісус. Саме Марія розповіла іншим цю звістку.
Також, згідно з переказами, вона вирушила до Риму, щоб повідати про диво імператору Тиберію. Згідно з легендою, жінка принесла правителю яйце (з порожніми руками йти не можна було) і сказала - "Христос воскрес!". Але Тиберій засумнівався і засміявся - мовляв, воскресіння людини настільки ж неймовірне, як і те, щоб яйце, яке вона принесла, стало червоним. Тієї ж миті яйце в руці жінки забарвилося в червоний колір. З цим випадком і пов'язують традицію фарбувати яйця на Великдень у червоний.
Померла Марія в Ефесі, у IX столітті мощі святої перенесли до Константинополя, а сьогодні частки їх зберігаються в різних куточках світу.
Також сьогодні за новим стилем згадують перенесення мощей священномученика Фоки, єпископа Синопського.
Раніше ми також розповідали, яке сьогодні церковне свято за старим стилем - у юліанському календарі 22 липня вшановують святого Панкратія, єпископа Тавроменійського.
Про що молитися в день Марії Магдалини, що потрібно і чого не можна робити сьогодні
Святу Марію Магдалину вважають покровителькою жінок і сім'ї та заступницею від холери. У день пам'яті святої у неї просять зцілити від хвороб, дарувати сімейний добробут та красу.
У народі день називають Мар'я-ягідниця, Вогняна Марія - святу, як і Іллю-пророка, шанують як володарку блискавок і грому.
Одна з народних традицій дня - вранці потрібно зібрати "срібну" росу, за повір'ям, вона повертає шкірі рум'янець, молодість і білизну. Добре в цю дату випрати фіранки і вимити вікна, щоб впустити в дім так зване "Мар'їне світло" - на достаток і благополуччя. Якщо день погожий, потрібно полити рослини, тоді вони будуть рости міцними і плодоносити щедро.
22 липня Церква, як і в будь-який інший день, закликає не грішити, бути смиренними і добрими. Не схвалюються лихослів'я, неприйнятні в цей день сварки, заздрість, злість, наклеп. Не слід відмовляти в допомозі.
Як уже говорили, Марію в народі шанують як володарку гроз і блискавок, тому в день її пам'яті намагаються не працювати в полі або на городі - вважається, що гроза може застати зненацька і вдарити блискавкою. Ця заборона особливо стосується жінок. Також під час грози не можна залишати вікна та двері відчиненими - за повір'ями в будинок може проникнути нечиста сила. Однак із практичного погляду це правило пов'язане з безпекою: протяг і відкриті отвори збільшують ризик удару блискавки.
Прикмети на 22 липня - про що говорить природа
За прикметами дня можна зрозуміти, якими будуть урожай і погода:
- туман вранці стелиться по землі - до тихого і сонячного дня;
- велика роса випала - до неврожаю льону;
- гроза почалася - буде гарний сінокіс і врожай гречки, ячменю та пшениці;
- жаби не вилазять із води - до сухої погоди, стрибають на березі - до дощу.
На Марію-ягідницю збирають малину та інші ягоди на зиму - прикмети кажуть, що в цей час вони мають цілющу силу.